Sakrament Chrztu
Kancelaryjne wymogi:
- odpis aktu urodzenia dziecka,
- wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców,
- dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska),
- zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary.
Najpóźniej tydzień przed chrztem rodzic osobiście powinien zgłosić dziecko w kancelarii.
Na rodzicach dziecka ochrzczonego spoczywa obowiązek pielęgnowania i rozwijania delikatnego ziarnka wiary. Rodzice, którzy nie dają w najmniejszym stopniu takiej gwarancji wychowawczej, nie mogą ubiegać się o chrzest własnego dziecka. Na przykład takimi nie mogą być rodzice niewierzący, niepraktykujący i notoryczni gorszyciele. Może zdarzyć się, że ksiądz w takich sytuacjach będzie zmuszony odmówić chrztu, bo zobowiązuje go do tego prawo kanoniczne.
Chrzestnym może być każdy chrześcijanin wierzący i aktualnie praktykujący i nie mający przeszkód kanonicznych (taka przeszkoda to np. życie z kimś bez wymaganego ślubu kościelnego).
Rodzice i chrzestni powinni przyjąć Komunię świętą w intencji ochrzczonego.
__________________________
Sakrament Bierzmowania
Przygotowanie do sakramentu bierzmowania trwa 2 lata. Rozpoczyna się ono już w klasie siódmej szkoły podstawowej. Wszyscy uczniowie przygotowują się w swoich parafiach, niezależnie od tego, czy uczą się na terenie swojej parafii (Szkoła Podstawowa w Brzozowej), czy też w szkołach poza parafią (np. w Gromniku).
Spotkania dla kandydatów (klasa siódma i ósma) odbywają się w każdy pierwszy piątek miesiąca. Rozpoczynają się Mszą Świętą.
Kancelaryjne wymogi:
- metryka chrztu,
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji,
- w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej.
__________________________
Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej – Eucharystia
Komunię świętą przyjmujemy tylko w stanie łaski uświęcającej. Winno się to uczynić podczas Mszy Świętej. Można ją przyjąć dwa razy w ciągu dnia, z tym, że za drugim razem trzeba wziąć udział w całej Mszy Świętej.
Pierwsza Komunia Święta – odbywa się w drugą niedzielę maja w czasie Mszy Świętyej o godz. 10.30. Przystąpienie do tego sakramentu poprzedzają cotygodniowe katechezy dla dzieci i ich rodziców.
Kancelaryjne wymogi:
- metryka chrztu dziecka.
Pierwsza rocznica Pierwszej Komunii Świętej jest obchodzona w trzecią niedzielę maja na Mszy Świętej o godz. 11.00.
__________________________
Sakrament Pojednania i Pokuty
Ze Spowiedzi świętej można skorzystać codziennie przed Mszą Świętą i innymi nabożeństwami. Z racji Pierwszego Piątku miesiąca spowiedź odbywa się godzinę przed Mszą Święta
Spowiedź dla całej parafii odbywa się przed Bożym Narodzeniem, w ramach rekolekcji wielkopostnych oraz podczas całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu (30 sierpnia).
__________________________
Sakrament Chorych
Chorzy korzystają z posługi sakramentalnej w każdy Pierwszy Piątek miesiąca. Kapłan udaje się do domów od godz. 8.30.
Natomiast świecki szafarz w każdą niedzielę pomiędzy godz. 10.00 a 11.00, zanosi Komunię świętą tym, którzy o to prosili.
Mieszkanie chorego winno być odpowiednio przygotowane, a domownicy powinni w miarę możliwości uczestniczyć w ceremonii udzielania Komunii świętej.
W razie nagłej potrzeby kapłani spieszą z posługą o każdej porze dnia i nocy.
Należy przygotować mieszkanie: na stole nakrytym białym obrusem należy postawić krzyż świece, wodę święconą z kropidłem, na talerzyku odrobinę waty lub innego środka higienicznego, oraz szklankę z wodą do popicia dla chorego.Kiedy kapłan wchodzi (lub wychodzi) do domu chorego z Panem Jezusem jeden z domowników wychodzi ze święcą (gromnicą) po Niego… Ponieważ sakrament namaszczenia chorych ma charakter wspólnotowy, więc powinni w nim uczestniczyć wszyscy domownicy obecni w tym czasie w mieszkaniu. Chodzi o wspólną, głośną modlitwę i wyraźne odpowiedzi na wezwania duszpasterza. Chorego pozostawiamy sam na sam z kapłanem tylko na moment spowiedzi sakramentalnej. Wychodzimy wówczas do sąsiednich pomieszczeń i pozostajemy tam w modlitewnym skupieniu.
__________________________
Sakrament Małżeństwa
Sakrament ten przyjmują wierzący odpowiednio przygotowani. Podstawą jest dojrzała miłość i wiara.
Zwyczajnie sakrament małżeństwa udzielany jest w soboty całego roku, z wyjątkiem okresu Wielkiego Postu i Adwentu. Odstąpienie od tej zasady musi być odpowiednio uzasadnione.
Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej co najmniej trzy miesiące przed ślubem.
Pierwsze i drugie spotkanie odbywa się w kancelarii po wcześniejszym umówieniu się co do terminu.
Kancelaryjne wymogi:
- aktualne, tj. z datą do trzech miesięcy wstecz – metryki chrztu,
- świadectwo bierzmowania,
- dowody osobiste,
- ostatnie świadectwo katechizacji,
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego – niezbędne, gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne (tzw. ślub konkordatowy)
- akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.
Odsłony: 3642