Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

akcja katolicka

Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców.

Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna.(Jan Paweł II do biskupów polskich podczas wizyty „Ad limina apostolorum” w 1993 r.)Akcja Katolicka (AK) jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie współpracują bezpośrednio z hierarchią kościelną w wypełnianiu misji Kościoła Katolickiego, realizując powołanie otrzymane na mocy sakramentów chrztu świętego i bierzmowania (Statut AK). Duchowość Stowarzyszenia opiera się na własnej duchowości wiernych świeckich. Do jej istoty należą następujące elementy:
Sentire cum Ecclesia – poznanie nauczania Kościoła oraz utożsamienie się z nim;
Vivere cum Ecclesia – autentyczne życie chrześcijańskie w świecie oraz prawdziwa troska o Kościół lokalny i powszechny;
Agere cum Ecclesia – działanie w jedności z Księdzem Proboszczem i hierarchią Kościoła Katolickiego z zachowaniem właściwie rozumianej autonomii i odpowiedzialności wiernych świeckich.

1.  Gotfryd Krystyna – prezes
  2. Olszewska Jolanta - wiceprezes
  3. Wójcik Ludmiła - skarbnik
  4. Falkowska Joanna
  5. Gucwa Maria
  6. Gucwa Stanisława
  7. Gucwa Zofia
  8. Kieroński Krzysztof
  9. Krakowska Bernadetta
  10. Osysko Agata
  11. Potępa Halina
  12. Słowek Jadwiga
  13. Słowek Józef
  14. Słowińska Małgorzata
  15. Socha Marian
  16. Socha Stanisław
  17. Szczepanik Maria
  18. Szczepanik Stanisław
  19. Żaba Barbara
  20. Żaba Maria

Członkowie wspierający: Florek Bogumiła, Nadolnik Janina, Osysko Zofia.

Copyright © 2019 Parafia pw. św Mikołaja Biskupa w Brzozowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.