Nowe przepisy o ochronie danych osobowych

Od 25 maja br. zaczęło obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ws. ochrony danych osobowych. Nakłada to na wszystkie instytucje, także kościelne pewne obowiązki.

Jednym z nich jest to, że wszelkie pisma zawierające dane osobowe np. świadectwo chrztu, różne zaświadczenia będzie można wydać tylko osobiście temu, kogo dokument dotyczy. Inni będą mogli pobrać taki dokument tylko na mocy pisemnego upoważnienia. Oczywiście, gdy chodzi o małoletnich stosowny dokument może odebrać w ich imieniu rodzić, albo prawny opiekun, ale już nikt z rodziny nie będzie mógł odebrać takiego dokumentu, bez pisemnego upoważnienia, gdy chodzi o osoby pełnoletnie. Oprócz pełnomocnictwa, innym sposobem przekazania dokumentu np. świadectwa chrztu jest droga służbowa tj. z parafii do parafii. W takiej sytuacji trzeba poprosić proboszcza, gdzie np. ktoś przygotowuje się do ślubu, aby zwrócił się do proboszcza parafii chrztu o przesłanie metryki chrztu do ślubu.

Copyright © 2024 Parafia pw. Å›w MikoÅ‚aja Biskupa w Brzozowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.