Dekret Biskupa Tarnowskiego

po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce

14 marca 2020 roku

W zwiÄ…zku z decyzjÄ… o wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosujÄ…c siÄ™ do Komunikatu PrzewodniczÄ…cego Episkopatu Polski oraz rozporzÄ…dzeÅ„ wÅ‚adz paÅ„stwowych z dnia 13 marca br., które ograniczyÅ‚y liczbÄ™ uczestników zgromadzeÅ„ do 50 osób, w tej wyjÄ…tkowej sytuacji niniejszym dekretem wprowadzam nastÄ™pujÄ…ce postanowienia:

1. BiorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, iż w naszej diecezji wierni uczestniczÄ… bardzo licznie zwÅ‚aszcza w niedzielnej Mszy Å›wiÄ™tej, praktycznie niewykonalne staje siÄ™ zarzÄ…dzenie, by dopilnować, aby podczas Mszy Å›wiÄ™tych i nabożeÅ„stw wewnÄ…trz koÅ›ciołów gromadziÅ‚o siÄ™ maksymalnie 50 osób. Z tego też wzglÄ™du udzielam wszystkim diecezjanom dyspensy od obowiÄ…zku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Å›wiÄ™tej aż do odwoÅ‚ania. Zapraszam, by w niedziele, ale także dni powszednie, korzystać z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy Å›wiÄ™tych i nabożeÅ„stw (informacje o transmisjach Mszy Å›wiÄ™tych i nabożeÅ„stw zostaÅ‚y zamieszczone na stronie diecezji tarnowskiej). Ponadto, ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach Å›wiÄ™tych (niedzielnych, obrzÄ™dowych, w dni powszednie) do osób zamawiajÄ…cych intencje mszalne lub – w wypadku pogrzebu – do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach Å›w., wraz z duchowieÅ„stwem parafialnym, posÅ‚ugujÄ…cymi w liturgii i uczestnikami, może brać udziaÅ‚ maksymalnie 50 osób.

2. UdziaÅ‚ wiernych w Mszach Å›w. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczÄ…cych siÄ™ w domach zakonnych, wspólnot koÅ›cielnych etc. oraz w zakÅ‚adach opieki, opiekuÅ„czo-leczniczych, szpitalach etc. zostaje ograniczony wyÅ‚Ä…cznie do mieszkaÅ„ców lub pracowników. Zabraniam udziaÅ‚u w tych celebracjach czÅ‚onkom sÅ‚użby liturgicznej oraz jakichkolwiek innych osób nie bÄ™dÄ…cych mieszkaÅ„cami, pracownikami lub podopiecznymi placówek. W wypadku gdyby liczba osób uprawnionych do udziaÅ‚u we Mszy Å›w. lub nabożeÅ„stwie wynikajÄ…cym z konstytucji zakonnych byÅ‚a wiÄ™ksza niż dopuszczona prawem liczba 50 osób, zarzÄ…dzam, aby zorganizować takÄ… liczbÄ™ celebracji, by zachowane zostaÅ‚y przepisy prawa paÅ„stwowego.

3. W tej nadzwyczajnej sytuacji zobowiązuję, aby Komunię Świętą chorym zanosiły tylko osoby duchowne.

4. JeÅ›li w parafii jest prowadzona w ciÄ…gu dnia adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, obowiÄ…zkiem proboszcza jest zorganizowanie jej w taki sposób, aby jednoczeÅ›nie w koÅ›ciele nie przebywaÅ‚o wiÄ™cej niż dopuszczalna przez prawo paÅ„stwowe liczba osób (maksymalnie 50). ZachÄ™cam, aby w trakcie adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu kapÅ‚ani sprawowali sakrament pokuty i zobowiÄ…zujÄ™ proboszczów do przestrzegania norm dotyczÄ…cych liczby osób zgromadzonych w koÅ›ciele. Jeżeli przemawiajÄ… za tym okolicznoÅ›ci funkcjonowania parafii, polecam zorganizowanie odpowiednich sÅ‚użb parafialnych odpowiadajÄ…cych za zachowanie norm prawnych dotyczÄ…cych liczby wiernych zgromadzonych w koÅ›ciele.

5. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeÅ„stwa (Gorzkie Å»ale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do MiÅ‚osierdzia Bożego i inne), a uwzglÄ™dniajÄ…c ich bogactwo duchowe, zachÄ™cam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

6.  Zawieszam spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeÅ„skie), wszelkie formy rekolekcji, pielgrzymki, sakrament bierzmowania, wizytacje kanoniczne oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym.

7. KapÅ‚ani i osoby życia konsekrowanego bÄ™dÄ… każdego dnia o godz. 20.30 odmawiać Różaniec o ustanie epidemii, w intencji osób chorych oraz tych, którzy siÄ™ nimi opiekujÄ…, jak również sÅ‚użb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i Å‚askÄ™ nawrócenia. ZachÄ™cam także wiernych Å›wieckich, aby w Å‚Ä…cznoÅ›ci z duchownymi modlili siÄ™ w tych intencjach.

8.  Przypominam wszystkim, których obowiÄ…zuje wprowadzenie w Å¼ycie powyższego dekretu, że uwzglÄ™dniajÄ…c powagÄ™ sytuacji oraz naszÄ… odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarzÄ…dzenia bezwarunkowo, ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… konsekwencji wynikajÄ…cych z prawa Å›wieckiego i koÅ›cielnego.

9. Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia aż do odwołania. Zobowiązuję do śledzenia stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych Diecezji Tarnowskiej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualizacje.

10. ZachÄ™cam do modlitwy szczególnie przez wstawiennictwo Å›w. Sebastiana i naszego Å›wiÄ™tego rodaka, Szymona z Lipnicy, który w czasie szalejÄ…cej zarazy pielÄ™gnowaÅ‚ i zaopatrywaÅ‚ chorych sakramentami.

W sytuacji, w której dla wielu osób dostęp do Mszy świętej i nabożeństw staje się ograniczony, jeszcze raz gorąco zachęcam, by w swoich domach strać się zachować charakter Dnia Pańskiego, a także powrócić do modlitwy przy tzw. ołtarzykach domowych, czyli przygotowanych specjalnie miejscach modlitwy czy to przed krzyżem, obrazem lub figurą Chrystusa, Matki Bożej oraz Świętych. Ten czas może sprzyjać ponownemu odkryciu wspólnot rodzinnych, jako domowych Kościołów.

Wszystkich Diecezjan zapewniam o duchowej Å‚Ä…cznoÅ›ci oraz modlitwie w Waszej intencji

† Andrzej Jeż

Tarnów, 14 marca 2020 r.

Copyright © 2024 Parafia pw. Å›w MikoÅ‚aja Biskupa w Brzozowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.