W budynku kościoła

OBOWIĄZKOWE maseczki

dystans społeczny (2 m).

UROCZYSTOŚCI PIERWSZOKOMUNIJNE W DIECEZJI TARNOWSKIEJ W 2020 ROKU – AKTUALIZACJA!!!

b_250_0_16777215_00_http___www.katecheza.diecezja.tarnow.pl_wp-content_uploads_I-Komunia.jpg

KOMUNIKAT WYDZIAŁU KATECHETYCZNEGO KURII DIECEZJALNEJ W TARNOWIE

DOTYCZĄCY

UROCZYSTOŚCI PIERWSZOKOMUNIJNE W DIECEZJI TARNOWSKIEJ W 2020 ROKU

AKTUALIZACJA!!!

1. W obecnej sytuacji epidemii w Polsce placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów do odwołania. Na czas obowiązywania tych obostrzeń nie będą organizowane żadne spotkania formacyjne oraz uroczystości związane z przystępowaniem dzieci po raz pierwszy do spowiedzi i Komunii świętej. Niezależnie od decyzji o ewentualnym odwołaniu stanu epidemii oraz otwarciu szkół, uroczystości pierwszokomunijne w kwietniu i maju nie będą organizowane.
  2. Uwzględniając fakt, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się jednoznacznych informacji co do trwania stanu epidemii, należy uroczystości pierwszokomunijne planować w miesiącach powakacyjnych (począwszy od września 2020) z zagwarantowaniem minimum trzytygodniowego czasu, poprzedzającego uroczystość i przeznaczonego na duchową oraz liturgiczną formację przy parafii dla dzieci i ich rodzin.
  3. Możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu (oraz miesiącach wakacyjnych):
           – Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany, uroczystości pierwszokomunijne nie będą organizowane;
           – Jeżeli stan epidemii zostanie odwołany a dzieci powrócą do szkół, decyzja o organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu (lub miesiącach wakacyjnych) będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. W takim przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności.
  4. Katecheci, korzystając z możliwości katechezy zdalnej i kontaktu przy pomocy dostępnych środków komunikacji internetowej z dziećmi, które przygotowują się w tym roku do Pierwszej Komunii świętej, powinni podjąć z nimi temat przesunięcia terminu tej uroczystości, aby przyjęły to ze zrozumieniem. Czas przeznaczony na katechezę zdalną można wykorzystać m.in. na opracowanie scenariusza liturgii uroczystości pierwszokomunijnych, aby nie mnożyć tzw. prób tuż przed uroczystością a w ich miejscu odbyły się przede wszystkim spotkania formacyjne i przygotowanie bezpośrednie.
  5. W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafiach wszelkich spotkań formacyjnych oraz ograniczonym kontaktem z katechetami, prosimy rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową w oparciu o materiał wskazany przez katechetę lub proboszcza.
  6. Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej przystąpieniem do sakramentalnej spowiedzi świętej powinny być w każdym przypadku dyktowane dobrem dzieci oraz powagą sakramentów świętych, stąd usilnie prosimy, aby nie warunkować udziału w uroczystościach innymi względami (np. rezerwacją lokali itp.)

Ks. Tomasz Lelito – dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie

W związku w tym Pierwsza Komunia Święta w naszej parafii planowana jest na pierwszą niedzielę Października (4.10.2020).