Logo

ogloszenia300x100

fotogaleria300x100

par zesp synod300x100

kontakt300x100

Informacje po II spotkaniu diecezjalnego Zespołu Kryzysowego ds. Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz osobom cywilnym w Ukrainie

paczka 1

 1. Prosimy, aby wszystkie parafie, które zgłosiły wicedziekanom swoją gotowość przyjęcia uchodźców do obiektów parafialnych, rozpoczęły przyjmowanie do nich uchodźców we współpracy z miejscowymi samorządami lub przez bezpośredni kontakt z instytucjami lub osobami, które pytają o możliwość zakwaterowania uchodźców. Caritas ani Diecezja nie będą kierować uchodźców do konkretnej parafii.
 2. Osoby prywatne, które wyraziły gotowość przyjęcia uchodźców pod swój dach, powinny przyjmować ich nie czekając na ruch ze strony diecezji lub parafii. Warto, by w tym celu kontaktowały się ze swoją gminą lub miastem. Należy zaznaczyć, że zgodnie z informacjami płynącymi z Rządu, przygotowywane są ustawy zmierzające do finansowego wsparcia osób prywatnych przyjmujących uchodźców.
 3. Bardzo prosimy, aby księża proboszczowie po przyjęciu uchodźców u siebie lub po otrzymaniu takiej informacji od swoich parafian, rejestrowali liczbę uchodźców w swojej parafii na stronie internetowej diecezji tarnowskiej w zakładce „Kwestionariusz”. Liczba ta może i powinna być ciągle aktualizowana.

Bezpośredni linkhttps://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/Page/EventPage/86

Hasło: Ukraina2022

 1. Wraz z Caritas Polska nasza diecezja przygotowuje się do przeprowadzenia akcji PACZKA DLA UKRAINY. Akcja ta będzie skierowana do rodzin, które pozostały w Ukrainie. Będzie polegała na przygotowaniu kilkudziesięciu tysięcy paczek (w naszej diecezji na pierwszy rzut planujemy 4 000 paczek po ok. 17 kg każda, co daje ok. 70 ton produktów), które zostaną zawiezione bezpośrednio do Ukrainy. Wszystkie paczki będą zawierały konkretne wskazane przez Organizatora artykuły przydatne dla całej rodziny w sytuacji wojny. Będą one pakowane do jednakowych kartonów tekturowych oznaczonych logo Caritas oraz będą zawierały krótki list-przesłanie do naszych Przyjaciół z Ukrainy. Wszystkie szczegóły akcji PACZKA DLA UKRAINY zostaną przekazane w najbliższym czasie parafiom, które poprzez swoje Zespoły Caritas będą zajmować się przeprowadzeniem tej akcji.
 2. Caritas diecezjalna, zgodnie z wytycznymi władz państwowych, nie organizuje transportów do Ukrainy. Zachęca się, aby parafie organizowały na razie zbiórki darów przede wszystkim dla tych osób, które już znajdują się w parafii. Należy wówczas bardzo konkretnie określić czego potrzebujemy i przyjmować tylko to, co zostanie wykorzystane w parafii. Oczywiście parafie powinny w tym względzie także współpracować z lokalnymi władzami.
 3. Zachęcajmy wszystkich, którzy przyjmują pod swój dach uchodźców, aby byli w stałym kontakcie z władzami samorządowymi, które na bieżąco otrzymują informacje na temat różnych form pomocy: rzeczowej, finansowej, medycznej, psychologicznej i każdej innej dla uchodźców. Władze państwowe ogłosiły już możliwość włączenia dzieci uchodźców do programu 500 Plus. Caritas – ze względów formalnych i prawnych – nigdy nie będzie udzielać pomocy finansowej (w gotówce) ani uchodźcom, ani osobom prywatnym, które ich przyjmują.
 4. Parafie, które już goszczą uchodźców będą mogły od 10 marca ubiegać się o wsparcie finansowe ze strony Caritas. Na stronie internetowej Caritas Diecezji Tarnowskiej będą wkrótce dostępne informacje dotyczące naszego wsparcia oraz formularze konieczne do złożenia wniosku.
 5. Wszelkich informacji odnośnie powyższych kwestii udzielają parafiom następujące osoby:
 6. dla parafii z Województwa Małopolskiego – ks. Marcin Krępa (tel. 604 905 953)
 7. dla parafii z Województwa Podkarpackiego – ks. Piotr Grzanka (tel. 608 452 942)
 8. w sprawach dotyczących pomocy wspólnotom na Ukrainie, którym posługują kapłani i osoby życia konsekrowanego z diecezji tarnowskiej – ks. Krzysztof Czermak (tel. 604 998 655)
 9. w sprawach akcji prowadzonych przez diecezjalną Caritas – ks. Zbigniew Pietruszka (tel. 885 910 113)

Przewodniczący Zespołu

Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się w ogólnopolską akcję PACZKA DLA UKRAINY. Jest to akcja pomocowa skierowana przede wszystkim do rodzin, które pozostają w Ukrainie i wymagają wsparcia w produkty niezbędne do życia, a trudne do zakupienia na miejscu w sytuacji wojny.

Paczki te będą przygotowywane we wszystkich parafiach naszej diecezji przez różnego rodzaju organizacje i wspólnoty parafialne na czele z Parafialnym Zespołem Caritas oraz przez osoby prywatne, które zechcą samodzielnie włączyć się w tę akcję.

W przygotowanych paczkach powinny znaleźć się tylko te produkty, najlepiej wszystkie, które znajdują się na załączonej liście. Oczywiście nie określamy żadnych marek tych produktów, natomiast zwracamy uwagę na ilość i ciężar poszczególnych opakowań. Jest to związane z tym, że wszystkie produkty muszą zmieścić się w jednym kartonie, którego ciężar nie powinien przekroczyć 17 kg.  Do każdego kartonu zostanie dołączony krótki list skierowany do odbiorców paczki.

 Przygotowane przez Caritas kartony zostaną dostarczone mniej więcej w połowie marca do księży wicedziekanów, którzy następnie rozdysponują je proporcjonalnie do ilości wiernych  na poszczególne parafie w dekanacie. Do dekanatu dotrze ok. 100 kartonów, co w przeliczeniu na jedną parafię daje niecałe 10 paczek. Będzie to pierwsza transza takiej pomocy. Należy spodziewać się, że akcja będzie kontynuowana w niedalekiej przyszłości, kiedy otrzymamy kolejną partię kartonów.

Prosimy, aby już w najbliższą niedzielę (6 marca)poinformować parafian o tej akcji i zachęcić działające w parafii grupy lub osoby prywatne do rozpoczęcia zbiórki artykułów wykazanych w załączonej liście. Oczywiście listy z artykułami można wydrukować w większej ilości egzemplarzy, aby wszyscy zainteresowani mogli je zabrać ze sobą do domu. Zachętę do akcji można ponawiać podczas nabożeństw pasyjnych.

Po otrzymaniu od Caritas kartonów z logo będzie trzeba spakować zebrane artykuły do paczek i odpowiednio je zabezpieczyć oklejając przezroczystą taśmą, tak aby logo Caritas i logo akcji pozostały widoczne. Zaklejone paczki będzie trzeba dostarczyć do jednego, wyznaczonego w dekanacie przez księdza wicedziekana miejsca (magazynu), gdzie paczki będą umieszczane na europaletach, owijane przezroczystą folią i zawożone do punktu zbiorczego w Leżajsku (archidiecezja przemyska). Szczegóły związane z transportem palet otrzymają księżą wicedziekani.

--

Dyrektor
  Ks. mgr lic. Zbigniew Pietruszka
  tel. 14/6317322
  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Caritas Diecezji Tarnowskiej
 
ul. Legionów 30
  33-100 TARNÓW
  tel. 14/6317320
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  www: www.tarnow.caritas.pl

Czcigodny Księże Proboszczu

 1. Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się w ogólnopolską akcję PACZKA DLA UKRAINY. Jest to akcja pomocowa skierowana przede wszystkim do rodzin, które pozostają w Ukrainie i wymagają wsparcia w produkty niezbędne do życia, a trudne do zakupienia na miejscu w sytuacji wojny.
 2. Paczki te będą przygotowywane we wszystkich parafiach naszej diecezji przez różnego rodzaju organizacje i wspólnoty parafialne na czele z Parafialnym Zespołem Caritas oraz przez osoby prywatne, które zechcą samodzielnie włączyć się w tę akcję.
 3. W przygotowanych paczkach powinny znaleźć się tylko te produkty, najlepiej wszystkie, które znajdują się na załączonej liście. Oczywiście nie określamy żadnych marek tych produktów, natomiast zwracamy uwagę na ilość i ciężar poszczególnych opakowań. Jest to związane z tym, że wszystkie produkty muszą zmieścić się w jednym kartonie, którego ciężar nie powinien przekroczyć 17 kg. Do każdego kartonu zostanie dołączony krótki list skierowany do odbiorców paczki.
 4. Przygotowane przez Caritas kartony zostaną dostarczone mniej więcej w połowie marca do księży wicedziekanów, którzy następnie rozdysponują je proporcjonalnie do ilości wiernych na poszczególne parafie w dekanacie. Do dekanatu dotrze ok. 100 kartonów, co w przeliczeniu na jedną parafię daje niecałe 10 paczek. Będzie to pierwsza transza takiej pomocy. Należy spodziewać się, że akcja będzie kontynuowana w niedalekiej przyszłości, kiedy otrzymamy kolejną partię kartonów.
 5. Prosimy, aby już w najbliższą niedzielę (6 marca)poinformować parafian o tej akcji i zachęcić działające w parafii grupy lub osoby prywatne do rozpoczęcia zbiórki artykułów wykazanych w załączonej liście. Oczywiście listy z artykułami można wydrukować w większej ilości egzemplarzy, aby wszyscy zainteresowani mogli je zabrać ze sobą do domu. Zachętę do akcji można ponawiać podczas nabożeństw pasyjnych.
 6. Po otrzymaniu od Caritas kartonów z logo będzie trzeba spakować zebrane artykuły do paczek i odpowiednio je zabezpieczyć oklejając przezroczystą taśmą, tak aby logo Caritas i logo akcji pozostały widoczne. Zaklejone paczki będzie trzeba dostarczyć do jednego, wyznaczonego w dekanacie przez księdza wicedziekana miejsca (magazynu), gdzie paczki będą umieszczane na europaletach, owijane przezroczystą folią i zawożone do punktu zbiorczego w Leżajsku (archidiecezja przemyska). Szczegóły związane z transportem palet otrzymają księżą wicedziekani.

PACZKA DLA UKRAINY jest akcją stworzoną w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Skala kryzysu humanitarnego rośnie z każdą minutą. Brakuje żywności, środków higienicznych, opatrunków. Kobiety z dziećmi czekające wiele godzin w kolejce do przejścia granicznego nie mają co dać dzieciom do jedzenia.

Ideą akcji jest tworzenie gotowej paczki przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, Szkolne Koła Caritas dla rodzin na Ukrainie bądź przekazywane na miejscu uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia.

Instrukcja przygotowania akcji Paczka dla Ukrainy

 1. Opakowania kartonowe z logo Caritas (wymiary 53 cm x 40 cm x 26 cm) trafią do magazynów Caritas diecezjalnych, skąd puste będzie można przekazać dla m.in. wspólnot parafialnych, szkół współpracujących w ramach SKC, placówek Caritas, osób prywatnych, wszystkich, którzy chcą się zaangażować w akcję charytatywną PACZKA DLA UKRAINY.
 2. Poszczególne grupy, wspólnoty, rodziny wypełniają karton produktami największej potrzeby zgodnie z proponowaną listą produktów (Załącznik nr 1).
 3. Każda paczka powinna być zapakowana do pełna, jednakże musi być zamknięta i zabezpieczona.
 4. Paczka nie powinna przekraczać wagi 17 kg.
 5. Paczka powinna zawierać zawsze produkty z trzech kategorii:
 • żywność z długim terminem ważności (np. makaron, ryż, konserwy, puszki)
 • produkty dla dzieci (np. kaszki, słoiczki, soki)
 • artykuły chemiczne, kosmetyczne (np. papier toaletowy, chusteczki nawilżone, mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe)
 1. Do paczki nie wkładamy używanych ubrań.
 2. Przygotowana paczka powinna być gotowym zestawem produktów (wypełnionym do pełna i bez potrzeby uzupełnienia), możliwym do przekazania rodzinie na Ukrainie.
 3. Skompletowaną większą ilość gotowych paczek ułożonych i ofoliowanych na paletach należy przesłać/przewieźć do magazynów przeładunkowych w Leżajsku. Palety powinny być oklejone naklejkami z logo Caritas wielkości A5 wraz z określeniem liczby kartonów i szacunkowej wagi.

ADRESY MAGAZYNÓW PRZEŁADUNKOWYCH:

- ul. Żeromskiego 3, 37-300 Leżajsk

Caritas Przemyśl będzie organizować transporty na Ukrainę do naszych partnerów – Caritas Ukraina i Caritas-SPES, które będą zajmować się dystrybucją wśród rodzin.

 

List w paczce

 

Drodzy ukraińscy Przyjaciele,

przekazujemy Wam wyrazy solidarności i najpilniejszą pomoc. Wiemy, że przeżywacie dramatyczne chwile. W tych dniach skupiamy na Was swoje myśli, modlitwy i działania. Życzymy Wam, abyście byli bezpieczni i mogli jak najszybciej wrócić wraz z Waszymi najbliższymi do normalnego życia. Możecie liczyć na nasze wsparcie!

Caritas w Polsce

 

Дорогі наші
українські Друзі,


ми висловлюємо Вам нашу солідарність
і невідкладну допомогу. Ми знаємо,
що ви переживаєте драматичні хвилини.
У ці дні ми зосереджуємо свої думки,
молитви та дії на вас. Бажаємо вам
бути в безпеці, та мати можливість
якнайшвидше повернутися разом
зі своїми близькими до нормального життя.
Ви можете розраховувати на нашу підтримку!

Карітас у Польщи

 

 

Proponowane produkty do umieszczenia w gotowej paczce

     
 

WAŻNE! Waga zapakowanych towarów nie powinna przekroczyć 17 kg!

     
         
         

L.p.

Nazwa produktu

Sugerowana ilość opakowań

waga jednostkowa (kg)

Waga  (kg)

1

makaron

1

0,5

0,5

2

ryż/kasza

2

0,4

0,8

3

cukier

1

1

1

4

konserwy/puszki mięsne/pasztet

3

0,3

0,9

5

herbata (40 torebek)

1

0,05

0,05

6

pieczywo chrupkie

2

0,2

0,4

7

mleko UHT

2

1

2

8

zupy Instant

4

0,07

0,28

9

owsianki instant

4

0,03

0,12

10

orzechy/bakalie

2

0,2

0,4

11

batony energetyczne/owsiane

4

0,04

0,16

12

paluszki,krakersy

2

0,1

0,2

13

dania gotowe o długim terminie

2

0,8

1,6

14

kaszki dla dzieci

2

0,2

0,4

15

słoiczki dla dzieci

4

0,125

0,5

16

soczki dla dzieci (w opakowaniu plastikowym)

2

0,33

0,66

17

musy owocowe

2

0,12

0,24

18

biszkopty

1

0,12

0,12

19

szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci

1

0,5

0,5

20

papier toaletowy

1

0,8

0,8

21

chusteczki higieniczne (wagon)

1

0,3

0,3

22

chusteczki nawilżone

2

0,4

0,8

23

podpaski

1

0,04

0,04

24

mydło w kostce

2

0,09

0,18

25

szczoteczki do zębów

2

0,01

0,02

26

pasta do zębów

1

0,1

0,1

27

żel pod prysznic (zapach uniwersalny)

1

0,5

0,5

28

szampon (unisex)

1

0,4

0,4

29

plastry z opatrunkiem do cięcia

2

0,02

0,04

30

woda utleniona

2

0,1

0,2

31

grzebień/szczotka do włosów

1

0,01

0,01

32

żel antybaktryjny

2

0,1

0,2

33

świeca

5

0,3

1,5

34

zapałki

5

0,05

0,25

 

RAZEM

   

16,17

Odsłony: 263

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowany

Copyright © 2022 Parafia pw. św Mikołaja Biskupa w Brzozowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.