Komunikat Biskupa Tarnowskiego

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z utworzeniem Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II

Drodzy Diecezjanie!

W dniu 20 grudnia 2017 r. został powołany w naszej diecezji Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Niniejsze dzieło stanowi konkretną odpowiedź Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej na ustanowienie św. Jana Pawła II pierwszorzędnym Patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Poprzez działalność Uniwersytetu Akcja Katolicka chce ułatwić szerokiemu odbiorcy pogłębianie i korzystanie z bogatego dorobku myśli, nauczania i dokonań Jana Pawła II. Święty Papież w encyklice Centesimus annus w zwięzły sposób zdefiniował zadanie katolickiej nauki społecznej: „być w drodze z człowiekiem”, czyli towarzyszyć mu na każdej płaszczyźnie jego życia. Taki cel stawia sobie także nowo powołany Uniwersytet Nauczania Społecznego.

W dniu 5 stycznia br. została ustanowiona również Rada Programowa Uniwersytetu, którą tworzą przedstawiciele różnych środowisk naukowych, specjaliści z wielu dziedzin, a także przedsiębiorcy, którzy w podejmowanych przez siebie działaniach kierują się wskazaniami społecznego nauczania Kościoła.

Biuro Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II – którego dyrektorem został Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej ks. dr Jan Bartoszek – znajduje się w siedzibie Kurii Diecezjalnej. Udział w zajęciach podstawowych jest darmowy. Wykłady będą odbywać się w godzinach od 17.00 do 19.00 w następujących miejscach:

Tarnów – aula Jana Pawła II (obok katedry);

Nowy Sącz – aula przy bazylice, parafia św. Małgorzaty;

Bochnia – Bursa, parafia św. Mikołaja;

Mielec – aula przy bazylice, parafia św. Mateusza;

Krużlowa – aula przy parafii.

Do udziału w zajęciach w semestrze, który rozpocznie się 5 lutego br., można zapisywać się od 10 do 31 stycznia br. na specjalnym formularzu dostępnym na stronie internetowej Akcji Katolickiej.

Gorąco zachęcam wszystkich zaangażowanych w ruchy i stowarzyszenia katolickie, nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, członków Parafialnych Rad Duszpasterskich, samorządowców oraz przedsiębiorców z terenu diecezji tarnowskiej do skorzystania z tej godnej uwagi propozycji. Specyfiką nauczania społecznego Kościoła jest właśnie to, iż chce ono prowadzić do podejmowania konkretnych działań zmieniających w katolickim duchu rzeczywistość społeczną. Głęboko ufam, że działalność Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II będzie owocnie służyć realizacji tego celu.

Wszystkim współtworzącym Uniwersytet oraz jego słuchaczom udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Andrzej Jeż