XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA - I XXIII DZIEŃ PAPIESKI 15.10.2023

Moi Drodzy! W przededniu 45 rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, przeżywamy dzisiaj w Polsce XXIII Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II Cywilizacja życia. Liturgia dzisiejszej niedzieli koncentruje naszą uwagę na uczcie, jaką Bóg przygotowuje dla wszystkich ludzi. Jest to uczta mesjań­ska, na którą zaprosi nas Bóg dopiero w przyszłym świecie, wol­nym od cierpień i śmierci. Zadatkiem i obrazem tej uczty jest każda Eu­charystia na którą jesteśmy zapraszani codziennie. Przyjęcie tego zaproszenia jest świadectwem wyboru dokonanego w naszym ży­ciu - wyboru Boga i Jego nieskończonej miłości do nas, a konsekwencji zbawienia i nieba. Dziś odbywają się wybory do Parlamentu Rzeczypospolitej oraz Ogólnonarodowe Referendum. Przypominamy, że udział w głosowaniu i referendum jest naszym obywatelskim prawem i obowiązkiem. Zachęcamy do skorzystania z tego prawa i przywileju. Dzisiaj i w następną niedzielę, składamy pieniądze na prace związanie z odnowieniem dachów i deskowania na kościele i plebanii. Bóg zapłać za Waszą ofiarność.

1. Dzisiaj Msze św.: Prymaria o godz. 7.30, Suma o godz.11.00 oraz o godz. 15.00 Różaniec i Msza św. Dzień Papieski to również dzień jedności i solidarności, czego wyraz stanowi ogólnopolska zbiórka ofiar pieniężnych na Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", oraz na Fundację Abp. Jerzego Ablewicza do puszek po Mszach św. na stypendia dla zdolnej, lecz ubogiej młodzieży. W minionym roku szkolnym ze stypendiów Fundacji skorzystało ponad 2 tys. uczniów. Niech nasza nawet najskromniejsza ofiara, często z własnego niedostatku, przyczyni się do powstania „żywego pomnika” pontyfikatu św. Jana Pawła II, któremu los młodych Polaków był zawsze szczególnie drogi.
  2. W poniedziałek, we wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, 16 października, obchodzimy 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
  3. We wtorek wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.
  4. W środę święto Św. Łukasza Ewangelisty, jest to także Dzień Służby Zdrowia. O godz. 17.00 Msza św., a po niej krótka Nowenna do MBNP połączona z nabożeństwem różańcowym.
  5. W piątek wspomnienie św. Jana Kantego, kapłana.
  6. W sobotę wspomnienie błogosławionego Jakuba Strzemię, biskupa. Msza św. i nabożeństwo różańcowe o godz. 7.30.
  7. W następna niedzielę rozpocznie się 98 Światowy Tydzień Misyjny pod hasłem: „„Misje sercem Kościoła””. Msze św.: Prymaria o godz. 7.30, Suma o godz.11.00 i o 15.00 Różaniec i Msza św. Składka z następnej niedzieli przeznaczona jest na tzw. Misyjny Fundusz Papieski, czyli misje i misjonarzy. Bardzo proszę o ofiarność na ten cel. Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w następną niedzielę odbędzie się liczenie niedzielnych praktyk religijnych - obecnych w kościele i przystępujących do Komunii św.
  8. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych, uświadamiamy sobie, że duszom w czyśćcu cierpiącym pomagamy: intencją Mszy św., Komunią św., zyskiwanymi odpustami, modlitwą, i tradycyjnymi wypominkami. Kartki na wypominki roczne i listopadowe można będzie zabrać od ministrantów, już dzisiaj. Tradycyjnie prosimy o uporządkowanie cmentarza, wykoszenie trawy.
  9. Do sprzątania kościoła na następną niedzielę bardzo serdecznie prosimy P: Wiolettę Jasnochę i P. Justynę Podrazik.

Bogu Ojcu, który zaprosił nas na ucztę weselną swojego Syna, Jezusa Chrystusa, przedstawmy nasze wspólne prośby:

1. Módlmy się za Kościół, papieża Franciszka, biskupów i kapłanów, aby wytrwale przypominali o godności ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
  2. Za polską młodzież, a w sposób szczególny stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Fundacji Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, aby zgłębiając nauczanie moralne św. Jana Pawła II i angażując się w działania charytatywne przyczyniali się do budowania w naszej Ojczyźnie cywilizacji życia na miarę trzeciego tysiąclecia.
  3. Za darczyńców Fundacji, aby składane dary duchowe i materialne, szczególnie podczas (dzisiejszej) zbiórki z okazji Dnia Papieskiego, stały się dla nich skarbem na życie wieczne.
  4. Za naszą Ojczyznę, aby w dniu wyborów dała świadectwo przywiązania do Boga i Kościoła.
  5. Za wszystkich chorych, cierpiących, poszkodowanych i o szybki powrót do zdrowie Pana Organisty.
  6. Za zmarłych darczyńców, wolontariuszy i stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Arcybiskupa Ablewicza (a także polecanych w tej Eucharystii N. N.), aby odnaleźli wieczne szczęście w ramionach kochającego Ojca.
  7. Módlmy się za nas samych uczestniczących w Eucharystii, abyśmy mieli serca wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka i przeżywali swoje życie jako bezinteresowny dar z siebie.

Wszechmogący, wieczny Boże, który gromadzisz nas wokół stołu eucharystycznego, udziel nam swojej łaski i zalicz do grona Twoich wybranych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Intencje Mszy Świętych - 15. 10 do 22. 10. 2023

1. + Mariusz Wójcik z int. Rodzeństwa z Rodzinami

2. W int. Parafian

W int. członków Róży P. Bolesława Buratowskiego za żyjących i zmarłych

Trwają Msze św. Gregoriańskie za + Teresę Korzeniowską i + Czesława Gniadka; oraz Msze św. pogrzebowe za + Józefa Gucwę i + Stanisława Włudykę.

W Gościu Niedzielnym (10 zł.): 45 rocznica wyboru św. Jana Pawła II na Papieża; Raport o stanie Kościoła w Polsce. W Niedzieli (10 zł.): Św. Jan Paweł II pragnął, by Polska stała się krajem ludzi świętych; Czarna śmierć w XXI wieku.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych darów oraz opieki NMP.

We wtorek odbył się pogrzeb śp. + Marii Zapart, polećmy ją w modlitwie.

Przed rozesłaniem: Nie zapomnijmy o powinności, prawie i przywileju dzisiejszego głosowania… „Wszystko mogę w Tym, który mnie umac­nia". Niech tym umocnieniem będzie także błogo­sławieństwo na zakończenie naszej weselnej, czyli pełnej Bożej radości uczty. Bóg zapłać tym Rodzinom, które złożyły ofiary na odnowienie dachów itd. czekamy na pozostałych.