Spotkanie PZS - 13 marca 2019

W dniu 13 maraca 2019 roku członkowie PZS spotkali się po wieczornej Mszy sw., aby podjąc dyskusję i wypracować wnioski dotyczące tematu "Rodzina a media masowe". Jak zwykle zebranie rozpoczęto wspólna modlitwą do Ducha sw.

Zebrani zgodnie stwierdzili, że telewizor należy do najbardziej aktywnych członków rodziny – towarzyszy w codzienności: przy sprzątaniu, prasowaniu, gotowaniu, jedzeniu – ale też w czasie wyjątkowych rodzinnych wydarzeń (np. spotkania świąteczne). Na drugim miejscu są komputer/laptop/smartfon - pożeracze naszego czasu, naszych uczuć, naszego życia. Obcowanie z mediami pochłania (by nie rzec pożera) mnóstwo czasu, który każdy członek rodziny mógłby wykorzystać z pożytkiem dla Boga, współmałżonka i dzieci, a także dla własnego rozwoju.

Wszyscy zgodzili się ze słowami naszego Wielkiego Rodaka: „Przede wszystkim potrzebna jest szeroko zakrojona działalność formacyjna, szerząca właściwą wiedzę o mediach i ucząca świadomego korzystania z nich. Wprowadzane przez media nowe języki przekazu modyfikują procesy uczenia się i zmieniają jakość relacji międzyludzkich, toteż brak należytej formacji może stworzyć niebezpieczeństwo, że zamiast służyć ludziom, będą one posługiwać się nimi i wywierać na nich przemożny wpływ. Dotyczy to zwłaszcza młodych, którzy w sposób naturalny okazują zainteresowanie nowościami technicznymi i właśnie dlatego tym bardziej potrzebują przygotowania do odpowiedzialnego i krytycznego korzystania z mediów” (Jan Paweł II, List apostolski Szybki rozwój).

Wszyscy, którym leży na sercu dobra kondycja polskich, katolickich rodzin, powinni robić wszystko, aby propagować styl życia, w którym media są na usługach człowieka, a nie jego dyktatorem.